pátek 6. dubna 2012

Čokoládový dort s lískovými oříšky

Je to tady! První objednávka! Nápad byl, až na přání, aby dort byl alespoň trochu čokoládový, na nás. Pro nás to znamenalo pár hodin navíc na hledání toho Pravého (dortu :-)), ale přece objednávku nepodceníme. Hlasování o dortech bylo trochu ztížené tím, že jsme dvě a každý návrh končil remízou. Ale pak, z ničeho nic, byl tady! Celý ve své nedokonale dokonalé kráse. Žádná mouka, spousta čokolády, lískové oříšky a zase ta čokoláda (v podstatě dietní :-)).Čokoládový dort s lískooříškový sněhem

Dort se skládá ze dvou vrstev. První vrstva vás nenechá klidnými, už jen z důvodu, že si při jejím ochutnání připadáte jako Karlík v továrně na čokoládu a druhá vrstva vás okouzlí jemností oříškového sněhu, který z dortu dělá pokušení na druhou.


Dávaly jsme si tak záležet, že se nám dort při pečení na několika místech zabarvil víc než bylo potřeba, ale dort jsme nakonec předaly. A co z toho plyne pro příště? Určitě upravit dobu pečení dolní vrstvy na kratší dobu.

Na čokoládový korpus (forma 26 cm)
135 g másla
3/4  hrnku hnědého cukru
6 vajec
340 g hořké rozpuštěné a vychlazené čokolády
1 vanilkový lusk
špetka soli


Na lískooříškový sníh:
115 g hořké nasekané čokolády
115 g lískových opražených oříšků
1 polévková lžíce kukuřičného škrobu
3/4 hrnku cukru krystalu
4 bílkyPříprava dortu:
Troubu předehřejeme na 180 °C a vymažeme si formu.
V míse šleháme 3 minuty změklé máslo s cukrem . Po jednom přidáváme žloutky, které důkladně ve směsi vyšleháme. Přidáme rozpuštěnou a vychlazenou čokoládu, semínka z vanilkového lusku a špetku soli. Šleháme, dokud se celá směs nespojí.


V jiné míse vyšleháme tuhý sníh, 1/3 přidáme do čokoládové směsi a opatrně promícháme. Přidáme zbylý sníh, směs přelijeme do připravené formy a vložíme do trouby, kde snížíme teplotu po 10 minut pečení na 170 °C. Doporučený čas pečení byl 25 minut, ale vzhledem k tomu, že se celý dort ještě pak dopéká s oříškovým sněhem, doporučujeme upravit čas na 20 minut.


Příprava oříškového sněhu:
Lískové oříšky opražíme v troubě 10 až 15 minut při 170 °C. Po vychladnutí oloupeme a nameleme..V míse smíchejte nasekanou čokoládu, namleté oříšky a kukuřičný škrob. Z bílků ušleháme sníh, do kterého během šlehání postupně přisypáváme cukr. Šleháme, dokud není sníh tuhý, ca 8 minut. Nakonec do sněhu přidáme oříškovou směs.


Dokončení dortu:
Čokoládový korpus vyndáme z trouby, rozprostřeme na něj oříškový sníh a vrátíme do trouby. Pečeme, 25 až 30 minut, dokud sněhová vrstva není lehce nahnědlá. Vyndáme z trouby a necháme vychladnout. Během chladnutí vrchní vrstva popraská, ale to je právě kouzlo tohoto dokonale nedokonalého dortu.
Před podáváním nechte alespoň 1 hodinu vychladnout.


Žádné komentáře:

Okomentovat