sobota 31. prosince 2011

Panna cotta

Dlouho jsme přemýšlely, co zvolit po všem tom cukroví, vánočkách, štolách, kaprech a salátech. Nakonec zvítězila jemná panna cotta (vařená smetana nezní v překladu tak dobře) v jedné verzi s granátovým jablkem a ve verzi druhé - s hořkou a bílou čokoládou.Panna cottu zná dnes asi každý (díky Emanueli :-)), a i my ji rády připravujeme pro ty, které chceme potěšit. Příprava klasická verze by vám podle Judy Witts (která mimo jiné vede kurzy vaření ve Florencii, a proto jí věříme :-)) neměla zabrat více než pět minut. Ale pokud chcete své přátele překvapit, připravte tuto slavnostnější verzi.


Po důkladnějším pátrání v kuchařkách a na foodstránkách všech možných jazyků (ano, i v Rusku jsme byly - zahar je obyčejný krystal) jsme zjistily, že kombinacím chuti se meze nekladou. Panna cotta s mátou, mangem, kávou, citronem...


Jako jedna z nejlepších kombinací se nám zdála panna cotta s lesním ovocem, či jahodami, protože příjemně kontrastuje se sladkou chutí, dá se ale připravit i s karamelem a pro milovníky čokolády (nebudeme vám nic nalhávat, patříme mezi ně) připravujeme dezert s vrstvou hořké a bílé čokolády. My jsme nově místo lesního ovoce vyzkoušely panna cottu s granátovým jablkem.


Na výrobu panna cotty vám stačí smetana, želatina (pro vegeteriány jsme vypátraly agar, což  je želatina vyráběna z mořských řas), cukr a vanilka. Pro odlehčenější verzi zkuste smetanu v kombinaci s plnotučným mlékem nebo exotičtější verzi s kokosovým mlékem (existují i verze s jogurtem, či podmáslím, ale to jsme zatím nezkoušely).


Celý recept není na suroviny ani práci nějak zvlášť náročný, jen to chce trochu trpělivosti a trochu více času.


A teď k receptu....

Panna cotta

Smetanový základ


400 ml smetany
400 ml plnotučného mléka
180 g cukru krystal
1 vanilkový lusk
8 g želatiny v prášku


Nejprve odlejeme 400 ml mléka do misky, posypeme 8 gramy práškové želatiny a necháme nabobtnat. V hrnci smícháme smetanu s cukrem, přidáme zrníčka z vanilkového lusku a nakonec i vanilkový lusk, který po svaření smetany vyndáme.
Svařenou smetanu sundáme z plotýnky a vmícháme mléko s želatinou, mícháme, dokud se želatina úplně nerozpustí.
Poté rozdělíme do připravených skleniček - my jsme použily sklenice na víno a martini (dávka nám vyšla na 6 porcí) a necháme zatuhnout ca. 2 hodiny.


Vrstva s granátovým jablkem
250 ml džusu z granátového jablka
3 g práškové želatiny
1 granátové jablko  


250 ml džusu nalijeme do hrnce a posypeme želatinou. Necháme nabobtnat a opatrně zahřejeme, aby se rozpustila želatina. (pozor, želatinu nesmíme převařit, ztratila by pak svou želírovací schopnost).


Po zatuhnutí základní bílé směsi (přesvědčte se, zda je vrstva dostatečně tuhá) přilejeme opatrně vrstvu růžovou a necháme zatuhnout. (je na vás, zda přidáte zrníčka granátového jablka před ztuhnutím nebo jako dekoraci po ztuhnutí).Čokoládová vrstva z hořké a bílé čokolády
200 ml smetany
200 ml plnotučného mléka
70 g bílé nasekané čokolády
70 g hořké nasekané čokolády
6 g želatiny v prášku


Do připravené misky nalejeme 100 ml mléka, zasypeme 3 gramy želatiny a necháme nabobtnat. V kastrůlku svaříme smetanu s cukrem, vmícháme hořkou čokoládu, kterou necháme ve směsi rozpustit. Sundáme z plotýnky a vmícháme nabobtnalou želatinu s mlékem.


Stejný postup použijeme u čokolády bílé se zbytkem surovin.


Na zatuhlou základní směs opatrně nalejeme směs z tmavé čokolády a necháme zatuhnout. Po zatuhnutí opatrně nalejeme i směs z bílé čokolády a necháme naposledy zatuhnout.
Možná to zní složitě, ale věřte, že není. Držíme palce!

Všem našim příznivcům děkujeme za ohlasy, i za podporu, nezapomeňte nám psát vaše názory a dotazy (přijímáme i konstruktivní, ale opravdu konstruktivní kritiku :-)) a do roku 2012 vám přejeme mnoho kulinářských úspěchů a pohody.


Těšíme se na vás v roce 2012

Žádné komentáře:

Okomentovat